Jednym z nadrzędnych i długofalowych celów polityki prorodzinnej państwa jest tworzenie warunków do pełnego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania rodziny oraz zapobieganie występowaniu postaw i zachowań aspołecznych, grożących patologiami, w tym przemocy domowej.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, (Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz. 1493 ze zm.) znowelizowana ustawą z dnia 10 czerwca 2010r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na gminy obowiązek tworzenia lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie, prowadzenia poradnictwa i interwencji w przypadku jej zaistnienia, w szczególności poprzez działania edukacyjne, zapewnienie osobom dotkniętych przemocą miejsc w ośrodkach wsparcia oraz tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.
Konieczność podejmowania zdecydowanych działań zapobiegających przemocy w rodzinie wynika również z Ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009r. Nr 175 poz. 1362 ze zm.) oraz Ustawy
z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007r. Nr 70, poz. 473 ze zm.).
Uchwałą nr VIII/57/11 z dnia 29.06.2011r. Rady Gminy Cekcyn przyjęta regulamin Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Cekcyn. Zawierał on tryb i sposób powoływania członków Zespołu oraz szczegółowe zasady jego funkcjonowania a w szczególności:
- skład Gminnego Zespołu,
- cele i zadania Zespołu,
- funkcjonowanie Zespołu oraz grup roboczych,
- zasady zwoływania Zespołu i grup roboczych,
- postępowanie na rzecz osób, rodzin, grup i środowiska,
- dokumentację, monitorowanie prac Zespołu i grup roboczych.
Zarządzeniem Nr 77/2011 z dnia 28 września 2011r. Wójt Gminy Cekcyn powołał Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Cekcyn. W jego skład wchodzą przedstawiciele różnych instytucji z terenu gminy Cekcyn i powiatu tucholskiego zajmujących się sprawami przemocy w rodzinie.